free statistics

එක් දිනක් තුල වැඩිම මුදල් ප්‍රමාණයක් මුද්‍රණය කර ශ්‍රී ලංකා මහබැංකුව වාර්තාවක් තබයි


රජයේ බදු ආදායම අවමවීම හේතුවෙන් ශ්‍රී ලංකා මහ බැංකුව විසින් වැඩිම මුදල් ප්‍රමාණයක් ඊයේ මුද්‍රණය කර නව එක්දින වාර්තාවක් තැබීය. පසුගිය සතියේ රුපියල් බිලියන 23 ක් මුද්‍රණය කිරීමෙන් පසු සඳුදා වන විට රුපියල් බිලියන 208.45 ක් මුද්‍රණය කර මහ බැංකුව සතුව තිබූ මුළු භාණ්ඩාගාර බිල් තොගය රුපියල් ට්‍රිලියන ගණනක් ඉක්මවා ගොස් ඇත.

නව නෝට්ටු මුද්‍රණය කිරීමේ අවශ්‍යතාව පැනනැඟී ඇත්තේ, කොවිඩ් 19 සම්බන්ධ ගැටළු විසඳීම සඳහා රජය විසින් ඩොලර් බිලියන 200 ක වියදම් වැඩි කිරීම සඳහා පාර්ලිමේන්තු අනුමැතිය ලබා ගැනීම සඳහා ය. නිදහසින් පසු ශ්‍රී ලංකාව දරුණුතම මූල්‍ය අර්බුදයක සිටින බව අමාත්‍ය බන්දුල ගුණවර්ධන මහතා ප්‍රකාශ කළේය.

2020 දී පැවති රාජ්‍ය ආදායමෙන් රුපියල් බිලියන 1,373 න් රුපියල් බිලියන 794 ක් රාජ්‍ය අංශයේ වැටුප් සඳහා වියදම් කර ඇති අතර විශ්‍රාම වැටුප සඳහා රුපියල් බිලියන 258 ක් විශ්‍රාම වැටුප සඳහා ගිය අතර රුපියල් බිලියන 1,052 ක් විය.

කෙසේ වෙතත්, ණය සඳහා පොලී ගෙවීම් සඳහා රුපියල් බිලියන 980 ක් සහ තවත් රුපියල් බිලියන 717 ක් අවශ්‍ය වේ. රජය මුහුණ දී ඇති මූල්‍ය අර්බුදයේ ගැඹුර පිළිබිඹු කරමින්, පොලී ගෙවීම් කිරීමට පවා නැවුම් ණය ගැනීමට කෙරුණු මුලික කරුණු වී ඇත.

හිටපු අග්‍රාමාත්‍ය රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා පාර්ලිමේන්තුවට ඉදිරිපත් කළ පළමු කතාවේදී දේශීය ආර්ථිකය යලි පණ ගැන්වීම සඳහා එකම විකල්පය වන්නේ ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදල (IMF) සමඟ ගිවිසුමකට එළඹීම බවයි. 2016-2019 අග්‍රාමාත්‍ය වික්‍රමසිංහ ධුර කාලය තුළ (IMF) අත්හදා බැලීම අසාර්ථක වූ අතර ශ්‍රී ලංකාවේ ආර්ථිකය එහි පහලම මට්ටමට ගෙන ආ බැවින් මෙම ක්‍රියාමාර්ගය ගැනීමට රජයට සිදුවී තිබේ.

අච්චු ගැසූ මුදල් ගැන අනුර අධි තක්සේරුවක

“මේ ආණ්ඩුව බලයට පත්වූ දිනයේ සිට මේ වසරේ මාර්තු දක්වා බිලියන 831ක් අච්චු ගහලා තිබෙනවා “

අච්චු ගැසූ මුදල් ගැන මන්ත්‍රී අනුර කුමාර දිසානායක අධිතක්සේරුවක

මෙම ප්‍රකාශයේ වැරදි නිවැරදි බව ඇගයීම සඳහා, FactCheck.lk මගින් ශ්‍රී ලංකා මහ බැංකුවේ (CBSL) දෛනික කටයුතු දත්ත පරිශීලනය කොට ඇත.

මුදල් මුද්‍රණය කිරීම වඩාත් විධිමත් ලෙසින් හඳුන්වන්නේ රජයේ අය වැය හිඟය සඳහා මුදල් සෙවීම (හිග මුල්‍යකරණය) ලෙසිනි.

එනම්, භාණ්ඩාගාරයෙන් නිකුත් කරනු ලබන රාජ්‍ය සුරැකුම්පත් සෘජුවම මිලදී ගැනීම සඳහා මහ බැංකුව විසින් අළුතින් මුදල් අච්චු ගසා ඒ හරහා රජයේ අය වැය හිඟය පියවන්නට කටයුතු කිරීම මෙයින් දැක්වේ. මහ බැංකුව විසින් මිලදී ගත් රාජ්‍ය සුරැකුම්පත් වල අගය, ඒවායේ ප්‍රකාශිත අගය හෝ පොත් අගය හෝ  (වෙළඳපොළ සඳහා ලකුණු කළ) ඔස්සේ වාර්තා කළ හැක (නිදර්ශක අංක 1 බලන්න).

පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරයා විසින් සඳහන් කළ රුපියල් බිලියන 831 ක අගය, ඇතැම් විට 2019 නොවැම්බර් 28 දින තිබූ රුපියල් බිලියන 88 සිට 2021 මාර්තු 31 වන විට රුපියල් බිලියන 919 ක් දක්වා වූ හිඟ පොත් අගයේ වැඩිවීමට බැර කළ හැකි බව ශ්‍රී ලංකා මහ බැංකුවේ දත්ත මගින්  පෙනී යයි.

මුද්‍රණය කළ මුදල් ප්‍රමාණය ගණනය කිරීමේදී පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරයා විසින් වැරදි දෙකක් සිදුකොට ඇත (නිදර්ශක අංක 2 බලන්න). පළමුව, මෙම රජය බලයට පත්වූ දිනය ලෙසින් ඔහු සඳහන් කරන දිනය නිවැරදි නොවේ. එය 2019 නොවැම්බර් 28 නොව, 2019 නොවැම්බර් 21 (නව අග්‍රාමාත්‍යවරයා සිය ධූරයේ වැඩ භාරගත් දිනය) විය යුතුය.

දෙවනුව, මුද්‍රණය කළ මුදල් ප්‍රමාණය වඩාත් ආසන්න අගයකට ගණනය කළ හැක්කේ භාණ්ඩාගාර බිල්පත් වල පොත් අගයෙන් නොව, ප්‍රකාශිත අගයෙනි. 2019 නොවැම්බර් 21 දින සිට 2021 මාර්තු 31 දක්වා භාණ්ඩාගාර බිල්පත් වල ප්‍රකාශිත අගය රුපියල් බිලියන 80 ක සිට රුපියල් බිලියන 842 ක් දක්වා වැඩි වී ඇත.

එනිසා, මෙම කාලසීමාව අතරතුර මුද්‍රණය කර ඇති මුදල් ප්‍රමාණය රුපියල් බිලියන 762 ක් ලෙස දැක්විය හැක. එය පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී අනුර කුමාර දිසානායක විසින් සඳහන් කළ අගයට වඩා 9% කින් අඩු අගයකි (නිදර්ශකය 1 බලන්න).

ඒ අනුව, පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරයාගේ ප්‍රකාශය අර්ධ වශයෙන් නිවැරදි යැයි අපි ප්‍රකාශ කරමු.

නිදර්ශක අංක 1 :

නිදර්ශක අංක 2: 

මූලාශ්‍ර:-ශ්‍රී ලංකා මහ බැංකුව, දත්ත පුස්තකාලය, දෛනික කටයුතු, ප්‍රවේශය:https://www.cbsl.lk/eResearch/Modules/RD/SearchPages/Indicators_DailyOperationsNew.aspxශ්‍රී ලංකා මහ බැංකුව, වාර්ෂික වාර්තා, 2020, විශේෂ සංඛ්‍යාලේඛන පරිශිෂ්ටය, ප්‍රවේශය:


Like it? Share with your friends!

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

close